Historia kawy w Polsce

Historia kawy w Polsce

Choć nikt z nas nie wyobraża sobie towarzyskiego spotkania bez filiżanki aromatycznej kawy, to niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że nie zawsze mogliśmy cieszyć się tym aromatycznym napojem.

Kawa przywędrowała do Polski z Mołdawii pod koniec XVII stulecia.

Pocżątki bywają trudne i choć miłośnikami kawy był Jan III Sobieski, to powszechnie uważano, że napój ten jest niesmaczny, a nawet szkodliwy.

Moda na picie kawy nastała w Polsce pod wpływem Niemieckim na przełomie XVII i XVIII wieku.

Wówczas to w Gdańsku zaczęły powstawać pierwsze w Polsce kawiarnie, które nazywano kafehausami. W dniu dzisiejszym kawiarnie to nie tylko kawa i herbata, to również miejsce w których możemy zjeść słodkie, lody które zjemy z maszyna do lodów i inne rzeczy.

Od tego momentu jej popularność zaczęła rosnąć i na początku osiemnastego wieku znalazła się w podręcznikach medycznych jako napój leczniczy.

Choć początkowo kawa należała do napojów elitarnych i nie każdy mógł sobie na niego pozwolić, to od osiemnastego wieku stała się bardziej dostępna, a ówczesne czasopisma jak Monitor czy Patriota Polski zachwalały jej lecznicze właściwości, doskonały smak i podkreślały, że nowa używka nie wpływa ujemnie na zdolność do pracy.